Powrót do listy projektów

PUNKT WIDOKOWY BUDOWY MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W WARSZAWIE


Projekt: 2019

Opis projektu:

Punkt widokowy to przede wszystkim miejsce, z którego w bezpieczny sposób można obserwować postępy budowy. Dostęp do niego nie jest w żaden sposób ograniczony – nie zaplanowano tutaj schodów, przewidziano drewniane siedzisko, oświetlenie zarówno wnętrza, jak i mgliste rozświetlenie korony drzewa, pozwalające zidentyfikować obiekt w przestrzeni. Dodatkowo w drewnianą konstrukcję wkomponowano tablicę informacyjną i logotyp inicjatora inwestycji. Przedstawiony obiekt to również rodzaj instalacji, która zwraca uwagę na kwestie istotne w dzisiejszych czasach -  problemy klimatyczne, betonowanie i zaśmiecanie przestrzeni. Poprzez wybrany kształt, formę i rodzaj materiałów projektanci chcą skłonić użytkowników do refleksji, zaangażować i zachęcić do dalszego poznawania świata i sztuki.

Do realizacji projektu wybrano rodzime gatunki zieleni, w naturze porastające dzikie skaliste skarpy. Mają one niskie wymagania pielęgnacyjne i są zdolne przetrwać w trudnych miejskich warunkach. Aby obniżyć koszty inwestycji projektanci proponują także wypożyczenie drzewa, zamiast jego kupowania oraz umieszczenie go w obszernej donicy, zamiast sadzenia do gruntu. Żaden z zaprojektowanych elementów nie byłby mocowany na stałe, w razie potrzeby można byłoby przenieść je w częściach w dowolne inne miejsce.

Wnętrze zaprojektowano w lekkiej konstrukcji z drewna naturalnego, a zewnętrze z charakterystycznej trylinki – materiału z warszawskim rodowodem, opatentowanego tutaj przez Władysława Trylińskiego w 1933r.